fbpx

Protesta në Bjellorusi, Lukashenko shfaqet sërish me jelek anti-plumb dhe armë

Presidenti bjellorus shfaqet sërish me armë në dorë dhe i veshur me anti-plumb, transmeton OraNews.

Tashmë demonstratat në Bjellorusi janë duke u zhvilluar prej 3 javësh kundër rezultateve të zgjedhjeve presidenciale, ku fitues rezultoi Lukashenko.

Më 30 gusht, rreth 100 000 njerëz u mblodhën pranë një në kryeqytetin Minsk për t’i kërkuar Presidentit Lukashenko të jepte dorëheqjen pranë rezidencës presidenciale – të njohur si Pallati i Pavarësisë.

Nga ana tjetër një numër i madh i forcave të policisë dhe automjeteve të blinduara do të mobilizohen për ruajtjen e sigurisë.

Një turmë protestuesish janë mbledhur jashtë shtëpisë së Lukashenkos në Minsk.

Z. Nikolay Latyshenok – një nga ndihmësit e Lukashenko u foli protestuesve dhe pohoi se qeveria i konsideron rezultatet e zgjedhjeve presidenciale me fitoren e Lukashenkos si plotësisht “të drejta”.

Ndihmësi gjithashtu nxiti protestuesit t’i “zgjidhin të gjitha çështjet në mënyrë paqësore”, megjithëse kjo thirrje nuk dukej se përputhej me imazhin e Lukashenkos të veshur me një jelek antiplumb duke mbajtur një pushkë përpara vendbanimit të tij.

Pothuajse në të njëjtën kohë që ndihmësi i tij po fliste me protestuesit, agjencia e lajmeve RIA (Rusi) mori një foto nga një zëdhënës i Lukashenkos e tij të veshur me një jelek antiplumb dhe duke mbajtur një pushkë jashtë vendbanimit të tij.

Ky imazh i ri nuk i ngjan imazhit të javës së kaluar të Lukashenkos i veshur me një jelek antiplumb dhe mbante një pushkë AK-47 ndërsa ishte në një helikopter duke fluturuar mbi Minsk dhe më pas në shtëpinë e tij.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button