fbpx

Covid-19 është përhapur 4 herë më shumë se 1 muaj më parë në Francë

Kryeministri i Francës, Jean Castex, tha se koronavirusi është i përhapur te popullata franceze katër herë më shumë se një muaj më parë, transmeton OraNews.

Castex tha se 21 zona janë ta klasifikuara tashmë si “zona të kuqe” – krahasuar me 19 që kanë qenë një ditë më parë.

“Epidemia po fiton terren dhe tani është koha që të ndërhyjmë”, tha Castex në një konferencë për media në Paris.

Edhe pse përhapja e koronavirusit është kryesisht midis të rinjve, pranimet në spitale gradualisht janë rritur në rreth 800 pacientë në një javë.

Castex tha se synim i autoriteteve është që të bëjnë gjiithçka “për të shmangur izolimin”.

Deri më Francë janë regjistruar mbi 291,000 të infektuar dhe mbi 30,000 viktima

Tags

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close