fbpx

Ministria e Jashtme e Norvegjisë ka dëbuar një diplomat rus, dyshohet për spiunazh

Norvegjia mori vendimin për të dëbuar një diplomat të Federatës së Rusisë me detyrë në vend, transmeton Anadolu Agency (AA).

Sipas lajmit të gazetës NY Times, Ministria e Jashtme e Norvegjisë njoftoi se ka deportuar një diplomat rus që punon në vend.

Duke mos dhënë detaje mbi çështjen, gazeta ka raportuar se vendimi ka ardhur pasi një shtetas norvegjez u arrestua ditë më parë me dyshimin për “spiunazh”.

Policia norvegjeze në një njoftim kishte deklaruar se personi i arrestuar dyshohet se ka transferuar informacion tek një punonjës i shërbimit inteligjent rus.

Ndërkohë edhe Çekia më 6 qershor dhe Sllovakia më 10 gusht dëbuan nga dy diplomatë të Federatës Ruse me dyshimin për “spiunazh”.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button