fbpx

Dr. Gajiq nga Klinika Mayo: Pandemia e koronavirusit do të ndalojë vitin e ardhshëm

Sipas pulmologut Dr. Ognen Gajiq, i cili punon në një nga spitalet më të famshme në Shtetet e Bashkuara, Klinika Mayo nuk ka të dhëna se koronavirusi i ri është dobësuar në krahasim me pranverën, siç thonë disa shkencëtarë në publik, shkruan Panacea.mk.

“Në muajt e fundit, ka pasur më shumë pacientë në një moshë më të re me imunitet më të mirë dhe pa komorbiditet, dhe ndoshta kjo është arsyeja. “Gjithashtu, në muajt e verës, njerëzit janë jashtë, kështu që sasia e virusit ndaj të cilit ne jemi të ekspozuar është më e ulët”, theksoi tha Dr. Gajiq.

Ai beson se nuk ka nevojë të kesh frikë nga pasojat serioze, sesa fakti që në vjeshtë dhe dimër do të ekspozohemi në të njëjtën kohë edhe ndaj koronavirusit të ri dhe ndaj gripit.

“Ne kemi një vaksinë shumë efikase për gripin, kështu që në mjediset ku vaksinimi është zbatuar mirë, nuk do të jetë problem. Koronavirusi mund të jetë problem më i madh, njerëzit do të kalojnë më shumë kohë brenda shtëpive. Sigurisht, me ventilim të mirë, pastrimin e duarve, mbajtja e detyrueshme e maskave në ambiente të mbyllura dhe distancimi fizik, transmetimi ose përhapja e virusit mund të kontrollohet shumë mirë”, thekson pulmologu i njohur.

Ai thotë se të gjithë shpresojnë se vaksina do të jetë në dispozicion së shpejti dhe efektive, dhe se mund të jetë e mundur deri në dimër.

“Me vaksinat, masat epidemiologjike dhe zhvillimin e imunitetit natyror te njerëzit që kanë kontraktuar koronavirusin, ne presim që pandemia të ndalet deri në vitin 2021”, tha Dr. Gajiq.

Tags

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close