fbpx

Futboll, momentet që shënuan 2012-ën sipas FIFA-s

Shkurt:  Zambia fitoi kupën e Afrikës.

Mars:    “Mrekullia Muamba”,  futbollisti afrikan mbijetoi pas një ataku kardiak që pësoi gjatë ndeshjes edhe pse zemra e tij nuk punoi për 78 minuta!

Maj:     Sergoi Aguero, shënon në minutën e fundit të takimit në ndeshjen e fundit të kampionatit anglez dhe i dhuron skuadrës së Manchester City, për herë të parë titullin kampion.

Maj:     Chelsea për herë të parë fiton Ligen e Kampionëve.

Qershor: Tahiti shpallet kampione e Oqeanisë. 

Qershor: Pas 140 vitesh histori, skuadra e Gllasgou Renxhers bie në kategorinë e tretë për arsye financiare.

Qershor: Penalltia “alla Panenka” e Andrea Pirlos ndaj Anglisë në ndeshjen çerekfinale të kampionatit Evropjan.

Korrik:  Spanja fiton kupën e botës për të tretën herë radhazi.

Nëntor:  Ibrahimovç shënon super gol me roveshatë në përballjen me Anglinë në Stokholm.

Dhjetor: Lionel Mesi thyen rekordin e Gerd Muller duke shënuar 91 gola brenda një viti kalendarik kundër 85 që kish shënuar Muller në vitin 1972.

Dhjetor:  Korinthias fiton Chelsean në Jokohama në finalen e kupës së botës për klube. /Portalb

Lajme të ngjashme

Shiko edhe
Close
Back to top button