fbpx

As Milani e as Napoli, sulmuesi zgjedh t’i bashkohet Benficës

Ndonëse kërkohej nga klubet italiane si Milani e Napoli, sulmuesi anësor brazilian Everton Soares ka zgjedhur Portugalinë për të vijuar karrierën, pasi sot është bërë zyrtarisht futbollist i skuadrës së Benficës, transmeton SS.

Futbollisti 24-vjeçar, i cili spikati me Brazilin në Copa America-n e 2019-ës, kishte ngjallur interesin e klubeve të shumta, por sot mbërriti në Lisbonë dhe hodhi firmën mbi kontratën që do ta lidhë me Benficën për 4 sezonet e ardhshme.

“Dua të vesh fanellën e Benficës dhe të shkruaj historinë e këtij klubi”, tha futbollisti 24-vjeçar në fjalët e tij të para pas mbërritjes në aeroportin e kryeqytetit të Portugalisë, ku e pritën përfaqësues të klubit të Benficës, por edhe të mediave të ndryshme.

Klubi portugez vendosi të paguajë rreth 20 milionë euro në arkat e Gremios për kartonin e futbollistit, ndërsa brazilianët ruajtën edhe 10 % të vlerës së kartonit në rast të rishitjes së tij në 2 sezonet e ardhshme.

Pas trajnerit Jorge Jesus dhe sulmuesit Everton Soares, Benfica po punon për afrimin e futbollistëve si Edinson Cavani e Jan Vertonghen, për të ndërtuar një skuadër vërtetë cilësore, që të mund të bëjë paraqitje dinjitoze si në Portugali ashtu edhe në arenën ndërkombëtare.

Tags

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close