fbpx

Klubi italian AS Roma është shitur për 700 milionë dollarë

Klubi italian i futbollit Roma është shitur për konzorciumin e biznesit amerikan Friedkin Group për 591 milionë euro (rreth 700 milionë dollarë), transmeton Anadolu Agency (AA).

Në një deklaratë të mërkurën, Roma tha se klubi u dakordua me Grupin Friedkin për shitjen e klubit, duke thënë se “Transaksioni vlerësohet në rreth 591 milionë euro”.

“Jam i kënaqur të konfirmoj se kemi arritur marrëveshje me grupin Friedkin për shitjen e AS Roma”, tha presidenti i klubit italian, Jim Pallotta.

Pallotta shtoi se palët nënshkruan kontratat dhe do të punojnë për të përfunduar procesin ligjor në ditët e ardhshme.

“Të gjithë ne në grupin Friedkin jemi shumë të lumtur që kemi ndërmarrë hapat për t’u bërë pjesë e këtij qyteti dhe klubi ikonik. Ne mezi presim që të mbyllim blerjen sa më shpejt dhe të zhytemi në familjen AS Roma”, the drejtori ekzekutiv i Grupit Friedkin, Dan Friedkin.

Grupi Friedkin është një konsorcium biznesi privat dhe investimesh me seli në Houston, Texas dhe është “një nga shpërndarësit më të mëdhenj në botë të Toyota-s”.

Grupi po ashtu investon edhe në resorte luksoze.

Sipas revistës së famshme të biznesit Forbes, biznesmeni amerikan Dan Friedkin, 55 vjeçar, ka pasuri prej 4.1 miliardë dollarësh.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button