fbpx

Mauritius, vendi i vetëm në Afrikë ku të gjithë të sëmurët me COVID-19 janë shëruar

Në vendin ishullor Mauritius që ndodhet në Oqeanin Indian shërohen të gjithë të sëmurët me koronavirusin e ri (COVID-19), transmeton Anadolu Agency (AA).

Sipas një deklarate nga ministria e shëndetësisë, edhe i sëmuri i fundit me COVID-19 është shëruar dhe se në vend nuk ka mbetur më rast aktiv.

Nga virusi në vend janë regjistruar gjithsej 334 raste dhe 10 vdekje.

Aktualisht Mauritius është vendi i vetëm në kontinentin e Afrikës ku të gjithë të prekurit me COVID-19 janë shëruar. Vendi, hapjen e kufijve të cilin e kishte njoftuar për më 15 korrik e ndryshoi për në datën 31 gusht.

Numri i rasteve në vend u zerua në muajin maj dhe për 17 ditë me radhë nuk u regjistruan raste të reja për të prekur.

Tags

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close