fbpx

U lirua veterani i UÇK-së, i ndaluar në Shqipëri

Veterani i UÇK-së, Murtez Kastrati, i ndaluar në Shqipëri shkaku i një fletarresti në Interpol dërguar nga Serbia, është liruar.

Ministria e Jashtme e Kosovës, Meliza Haradinaj-Stublla ka bërë të ditur se pas njoftimit të kreut të OVL UÇK-së, për ndalimin e Kastratit, ajo e kishte kontaktuar menjëherë homologun Gent Cakaj.

Cakaj, si ka treguar Haradinaj-Stublla, ka vepruar shpejt dhe ka sqaruar që Kastrati ishte ndaluar për verifikim dhe ishte liruar rreth dy orë më parë.

“Kërkesat e Serbisë përmes INTERPOL-it duhet të azhurnohen nga autoritet e Shqipërisë, dhe të reflektojnë realitetin politik e ligjor të Kosovës. Do të angazhohemi bashkë me organizatat e dala nga lufta që menjëherë Qeveria, respektivisht MPJD dhe MPB e Republikës së Kosovës, t’u vë në dispozicion autoriteteve të Shqipërisë, listat e veteranëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës”, ka shkruar ajo.

Tags

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close