fbpx

Vetëm dy ditë në javë pa karbohidrate, për të humbur peshë

Ka shume persona qe cdo dite luftojne me peshen e tepert, nese jeni te lodhur nga dietat drastike dhe nga rezultatet zhgenjyese, provoni te eleminoni karbohidratet nga dieta juaj per dy dite ne jave.

Pa shume sforcime, por me nje kontroll te vazhdueshem te ushqimit dhe te motivuar ju mund te ktheheni ne forme dhe me ne fund te jeni te kenaqur me trupin tuaj.

Duke mos u perqendruar ne rastet me te renda, ne 100 persona, 46 kane probleme me ushqimin ose me peshen e tepert. Per kete, per te mbetur ne forme dhe ne te njeten kohe per te mbrojtur shendetin tuaj, do te majftoje shume pak, eleminoni karbohidratet nga ushqimi juaj per dy dite ne jave.

Prej kohesh dietat tradicionale jane vene nen lenten zmadhuese per mungesen e efektivitetit dhe per veshtiresine e shfaqur nga personat ne mbipeshe per te ruajtur nje ritem shume te ngushte ne menyre te vazhdueshme.

Zgjidhja vjen nga nje studim i kryer nga kerkuesit e spitalit universitar South Manchester (Mbreteria e Bashkuar). Studiuesi Michelle Harvie ka zbuluar se limitimi i karbohidrateve ne 7 dite ne 7 eshte shume me pak efikas se sa kur i largoni teresisht nga dieta per 2 here ne jave.
Verini frena konsumit te karbohidrateve duke eleminuar krejtesisht 2 dite ne jave, kjo gje do t’i lejoje vecanerisht personat qe duan te humbin peshe dy here me shpejt sesa normalja.

Ne nje kampion prej 115 perona, te ndare ne dy grupe, ata qe kishin eleminuar karbohidratet per 2 dite ne jave humben 4 kg ne 3 muaj, ndersa grupi tjeter me pak i kontrolluar raportoi humbje peshe vetem 2, 4 kg ne 3 muaj./Portalb

Lajme të ngjashme

Back to top button