fbpx

Studim, çokollata ndikon pozitivisht në shëndetin e zemrës

Çokollata, përveç që e bën një person të lumtur, është gjithashtu shumë e dobishme për shëndetin e zemrës, kanë konfirmuar shkencëtarët nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA), transmeton Anadolu Anadolu (AA).

Studimi i zhvilluar nga shkencëtarët në Fakultetin e Mjekësisë BaylorHouston të SHBA-së, zbuloi se konsumimi i çokollatës të paktën një herë në javë “i mban enët e gjakut të zemrës të shëndetshme”.

Studimi i botuar në “European Journal of Preventive Cardiology”, shqyrtoi gjashtë studime të mëparshme të cilat hulumtuan lidhshmëritë midis konsumit të çokollatës dhe sëmundjeve të arteries koronare gjatë 50 viteve të fundit.

Në këto studime, në të cilat të dhënat e tyre i ofruan 336.228 pjesëmarrës për konsumin e çokollatës, u vërejt se gjatë nëntë viteve 14.043 vuanin nga sëmundja e arterieve koronare ndërsa 4.667 prej tyre kishin sulm në zemër.

Ekspertët deklaruan se konsumimi i çokollatës të paktën një herë në javë zvogëlon rrezikun e sëmundjes së arteries koronare me 8 për qind për dallim nga ata që konsumojnë çokollatë në interval më të gjatë.

“Hulumtimi ynë tregon se çokollata ndihmon në mirëmbajtjen e zemrës së shëndetshme. Në të kaluarën, hulumtimet klinike zbuluan se çokollata është e mirë si për tensionin e gjakut ashtu edhe për enët e gjakut. Çokollata përmban lëndë ushqyese si flavanoidi, metilksantin, polifenol dhe acid stearik, të cilat mund të zvogëlojnë inflamacionin dhe ngrisin kolesterolin e mirë”, tha dr. Chayakrit Krittanawong, një nga pjesëmarrësit e studimit.

Tags

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close