fbpx

Rusia nuk sheh arsye për zgjatjen e embargos së armëve Iranit

Ministri rus i Punëve Jashtme, Sergey Lavrov, ka deklaruar se përpjekjet për të vazhduar embargon e armëve ndaj Iranit nuk kanë asnjë bazë të ligjshme, raporton Anadolu Agency (AA).

“Prandaj, qëndrimi ynë është i qartë, ne jemi kundër përpjekjeve të tilla dhe ne nuk shohim asnjë bazë që këto përpjekje të kenë sukses”, tha Lavrov në një konferencë për media në Moskë pas takimit me homologun e tij iranian, Mohammad Javad Zarif.

Zarif tha se regjimi i autorizimit është pjesë e një pakete më të gjerë në Planin e Përbashkët të Veprimit (JCPOA), i njohur gjithashtu si marrëveshja bërthamore e Iranit, ndërsa shkelja e dispozitës, sipas tij, do të thotë shkelje e tërë marrëveshjes.

“Shumica e vendeve, përfshirë evropianët, kanë deklaruar se nuk duhet të preken. Por unë dua të theksoj se çdo metodë tjetër që do të përdoret për të ndryshuar këtë dispozitë do të nënkuptojë një shkelje të të gjithë marrëveshjes”, tha Zarif.

Nënshkruar midis Iranit dhe vendeve P5+1 (SHBA, Britania e Madhe, Franca, Kina, Rusia dhe Gjermania), marrëveshja parashikonte frenimin e aktiviteteve bërthamore të Iranit në këmbim të heqjes së sanksioneve.

Në maj të vitit 2018, SHBA u tërhoq nga marrëveshja, duke injoruar shkurtimin gradual të detyrimeve nga Irani, i cili akuzoi nënshkruesit evropianë për vonimin e zbatimit të përgjegjësive të tyre në bazë të marrëveshjes.

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, kërkoi nga Këshilli i Sigurimit i OKB-së në qershor të vazhdojë embargon e armëve kundër Iranit dhe paralajmëroi se përfundimi i embargos do të rrezikonte stabilitetin në Lindjen e Mesme.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button