fbpx

Liga zvicerane e futbollit me një sezon të ngjeshur

 Rreth 90 minuta para afatit të mesnatës së UEFA-s më 3 gusht për vendosjen e klubeve në Ligën ardhshme të Kampionëve, Zvicra do të jetë liga e fundit evropiane e vonuar nga pandemia e cila do të përfundojë sezonin e saj 2019-2020, transmeton Anadolu Agency (AA).

Liga zvicerane do të ketë nevojë për të gjitha ditët në dispozicion për të përmbushur programin e saj, pas testeve të shumta pozitive të COVID-19 në një nga 10 klubet e saj dhe ndoshta edhe për të gjetur një kampion.

“Jemi përsëri në rrugën e duhur”, tha drejtori i përgjithshëm i ligës, Claudius Schaefer, duke pranuar se gara e ngjeshur nuk është ideale në mes të kritikave nga klubet që duhet të luajnë pesë herë në 13 ditë. “Nga ana sportive është vërtetë interesante dhe kemi ndeshje vërtetë të mira”.

Garuesit e titullit Young Boys dhe St. Gallen fillojnë në orën 20:30 të hënën e fundit e cila mund të jetë një ndeshje vendimtare. Mbrojtësi i titullit të kampionit Young Boys kryeson me dy pikë para katër ndeshjeve të tij të fundit në 12 ditë.

Sezoni do të përfundonte më 2 gusht por testet pozitive të Cyrih-ut këtë muaj, detyruan shtyrjen e ndeshjes së saj në shtëpi kundër Sionit.

Përshtatja e kësaj loje shtesë të martën ka shtyrë përsëri dy raundet e fundit për të gjitha skuadrat.

Mesfushori i Sionit, Pajtim Kasami e quajti “Skandal” ligën në llogarinë e tij në Twitter javën e kaluar.

Përballë afatit të UEFA-s për vendosjen e skuadrave në Ligën e ardhshme të Kampionëve dhe Ligën e Evropës, Liga zvicerane nuk mund të shtyjë më sezonin e saj.

“Menduam se do të gjenim një mënyrë me UEFA-n por nuk ia arritëm”, tha Schaefer lidhur me marrëveshjen e arritur të zyrtarëve evropianë të futbollit në mes të çrregullimeve të papara.

Shtyrja një vjeçare e Kampionatit Evropian të UEFA-s, la të lirë qershorin dhe korrikun për ligat kombëtare për të përfunduar sezonet e tyre dhe të përmbushin kontratat e transmetimit, një veprim kyç për të stabilizuar ekonominë e futbollit.

Si kthim, UEFA kërkoi që në gusht të përfundojnë kampionatet për meshkuj deri më 23 gusht dhe të dijë se cilat skuadra do të hyjnë në edicionet e sezonit të ardhshëm. Ekipet zvicerane më 25 gusht fillojnë raundet kualifikuese.

Situata u ndërlikua në Zvicër duke shtyrë lojërat në shkurt, me 13 xhiro të mbetura, pas një vendimi për kufizimin e tubimeve masive.

Disa ditë më vonë, kur federatat e anëtarëve të UEFA-s u takuan në Amsterdam, Zvicra tha se ishte liga e parë evropiane që u mbyll dhe paralajmëroi për krizën e afërt.

“Për shkak të koronavirusit ne jemi në një situatë, e cila për një pjesë prej nesh, mund të trondisë futbollin tonë profesional në themelet e tij”, tha presidenti i Federatës zvicerane të futbollit, Dominique Blanc, i cili më vonë do të rezultonte pozitiv me COVID-19.

Futbolli zviceran ende përballet me sfida ekonomike, ku klubet mbështeten në shitjet ditore të ndeshjeve deri në 45 për qind të të ardhurave të tyre para-pandemisë, tha Schaefer.

Deri në 1.000 njerëz tani mund të jenë në stadium për të ndjekur ndeshjet e ligës ndërsa klubet vendosin se si të ndajnë biletat për tifozët.

“Edhe nëse zbulohet vaksina nuk e di nëse do të kemi 30 mijë spektatorë në stadiumin në Bern apo nëse njerëzit kanë frikë të vijnë”, tha Schaefer.

Deri më tani, udhëzimet e shëndetit publik kërkojnë testime të lojtarëve që nuk tregojnë simptoma.

Schaefer tha se do të ketë rivlerësim para fillimit të sezonit të ardhshëm më 11 shtator.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button