fbpx

Avokati i Thaçit s’është në listën e mbrojtësve të Speciales

Pierre-Richard Prosper, avokati që e ka mbrojtur presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi gjatë intervistimit nga Specialja, nuk është në listën e mbrojtësve të Dhomave të Specializuara, u tha në emisionin RAPORT.

Të hënën ishte bërë e ditur se Thaçi në Hagë do të mbrohej nga Prosper. Ai është avokat amerikan, prokuror dhe ish-zyrtar i Qeverisë amerikane. Ka shërbyer si ambasador special për Çështje të Krimeve të Luftës nga administrata e ish-presidentit amerikan George W. Bush në periudhën 2001-2005.

Por, emri i tij nuk është në listën e mbrojtësve të Speciales.

Lidhur me këtë, juristi Kushtrim Palushi deklaroi se ky fakt mund të jetë trajtuar gjatë diskutimit të çështjeve teknike, të cilave iu referua presidenti.

“Ne e pamë deklaratën e Thacit që tha se katër orët e para ka pasur përplasje mes avokatit dhe prokurorit për çështje teknike. Me siguri kanë të bëjnë me faktin nëse avokati është anëtar i listës së avokatëve të Dhomave të Specializuara por edhe me publikimin e aktakuzës nga Prokurori, pra shkeljet që ka bërë prokurori i rastit, që ka krijuar bazë të mjaftueshme për ta kërkuar përjashtimin e tij nga ky rast. Mbrojtja, së paku mund të pretendojë se ai ka arsye personale”, ka thënë Palushi.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button