fbpx

Egjipt, rrëzohet balona, 19 turistë gjejnë vdekjen

Bashkëpunimi i drejtpërdrejtë i Këshillit të Evropës me Kosovën, pas miratimit të Rezolutës për Kosovën nga Asambleja Parlamentare e 19 turistë kanë gjetur vdekjen nga rrëzimi i një balone me ajër të nxehtë. Ngjarja ka ndodhur në afërsi të qytetit Luxor në Egjipt dhe sipas zyrtarëve viktimat ishin nga Britania, Franca dhe vende të tjera.

Dy njerëz të tjerë, përfshi pilotin mbijetuan pasi balona morri zjarr dhe shpërtheu sot ndërsa po udhëtonte në një lartësi prej 300 metrash mbi bregun perendimor të Lumit Nil.

Zona në të cilën ka ndodhur ngjarja ka qenë kryeqyteti Egjiptit të lashtë dhe është një vend që tërheqshumë turistë të ciliët preferojnë të shohin tempujt, pallatet dhe varret , gjithashtu dhe vendin ku prehet faraoni Tutankhamun.

Agjencia e Kombeve të Bashkuara për kulturën, UNESCO e ka shpallur këtë vendtTrashëgimni Botërore në vitin 1979./Kombëtare

Lajme të ngjashme

Back to top button