fbpx

Këto janë 4 ushqimet që ju shkaktojnë fryrje në zonën rreth barkut

Yndyra aktive e barkut ruhet rreth mëlçisë, pankreasit dhe zorrëve. Ndryshe nga yndyra nën lëkurë (yndyra e rregullt që gjendet nën lëkurën tonë), ajo luan një rol të rëndësishëm në ekuilibrin e hormoneve dhe rrit rrezikun e diabetit të tipit 2, sëmundjeve të zemrës dhe problemeve të tiroides. Nëse dyshoni se keni shumë yndyrë rreth barkut, flisni me mjekun për një takim, shkruan Class.

Ushqimet që krijojnë yndyrë rreth barkut janë:
1. Fruktoza

.

Pijet e gazuara dhe të gjitha produktet e ëmbla që marrim në supermarket janë të pasura me sheqerna të përpunuar dhe / ose fruktozë. Organizata Botërore e Shëndetit rekomandon të konsumohet jo më shumë se 50 gr sheqer në ditë, që është e barabartë me më pak se një shishe kola, në varësi të recetës.

2. Ushqime të pabalancuara me pak yndyrë

.

Njerëzit pyesin veten se si një hamburger dhe patatet e skuqura mund të jenë kaq të këqija nëse shoqërohen kryesisht me mish dhe bukë. Një hot dog është thjesht një sallam me bukë, apo jo? Por sipas këtij dietologu, ai shkakton probleme me ekuilibrin. Ushqimet e shpejta nuk përmbajnë perime për të balancuar nivelin e yndyrës.

3. Karbohidratet e përpunuara

.

Orizi i bardhë është një nga burimet e karbohidrateve të rafinuara së bashku me makaronat dhe bukën e bardhë. Karbohidratet e rafinuara  shkaktojnë rritje të yndyrës rreth barkut në këtë studim.

4. Sheqernat e përpunuara

.

Niveli i lartë i sheqerit shkakton yndyrë rreth zonës së barkut. Meqenëse drithërat në mëngjes, për shembull, i përkasin grupit të karbohidrateve të përpunuara, shkaktojnë të njëjtat rezultate si orizi i bardhë nëse konsumohet çdo ditë në sasi të larta.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button