fbpx

Ndërroi jetë projektuesi i logos ikonike I Love NY

Milton Glaser, një stilograf grafik i Manhattanit i besuar me krijimin e logos ikonike të turizmit I Love NY ka vdekur, transmeton GR.

Glaser ndërroi jetë të Premten pasi pësoi një goditje në tru, i tha gruaja e tij Shirley për New York Times. Burri i saj gjithashtu kishte dështim të veshkave.

Ai ishte djali i Eugene dhe Eleanor (Bergman) Glaser, të cilët ishin emigrantë hungarezë. Babai i tij zotëronte një biznes pastrimi dhe tharje rrobaqepësie. Nëna e tij kishte qenë shtëpiak.

The Bronx native had come up with the I Love NY logo after drawing it on the back of an envelope in red crayon while on a taxi cab ride.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button