fbpx

Ish-presidentja kroate reagoi me gishtin e mesit ndaj deklaratave të oponentit të saj konservativ

Ish-presidentja kroate Kolinda Grabar Kitarovic, ka reaguar ndaj deklaratave të fundit të oponentit të saj konservativ, Miroslav Shkoro për abortet e grave të dhunuara.

Ajo ka mbështetur gratë, duke theksuar fort se ka ikur koha kur ato nënshtroheshin dhe uleshin në një qoshe.

“Mbështes të gjitha gratë për vendimin e tyre dhe ngrenë zërin kundër atyre që përpiqen të na kthejnë me shekuj prapa. Ka ikur koha kur gruaja ulej në një qoshe ”, ka thënë ajo.

“Gjithmonë kam qenë për jetën, por për një jetë me të drejtë të zgjedhjes. Pa presion, pa stigmatizim, posaçërisht në situata të ndjeshme sikurse është përdhunimi.

Prandaj, në shenjë të mbështetjes, unë po ngre gishtin e mesëm, për ne gratë dhe të drejtat tona, por edhe për burrat që na mbështesin”, ka thënë ajo për Jutarnji List.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button