fbpx

Helmer: Shaqiri i rëndësishëm për Bayernin

Pas ‘Kaizerit’, Franz Beckenbauer’, në përkrahje të superyllit kosovar, Xherdan Shaqiri, ka dal edhe ish-futbollisti i Bayern Munichut dhe Përfaqësueses gjermane, Thomas Helmer.

Duke folur për të përditshmen zvicerane ‘Blick’, Helmer ka lavdëruar talentin e Xherdanit, duke theksuar se ai është përshtatur në mënyrën më të mirë te klubi gjerman.

“Shaqiri ka bërë gjithçka në mënyrën e duhur. Ai ka pasur pritje të mrekullueshme në Munih, është shumë i talentuar, i shpejt dhe dinamik. Jam i sigurt se ai do të ketë sukses në Bayern”, ka theksuar Helmer.

Ish-mbrojtësi gjerman nuk e vë në dyshim se Shaqiri do të jetë pjesë e planave të spanjollit, Pep Guardiola, pasi ky ta marr drejtimin e bavarezëve nga stinori i ardhshëm, njofton gazetashqip.

“Unë besoj se ai do të përshtatet në sistemin e ri të Guardiolës. Ai do ta ketë rastin të mësoj gjëra të reja nga tipi i duhur i personit”, ka shtuar ylli i futbollit gjerman.

Shaqiri është duke pauzuar gjatë këtyre ditëve, pasi të hënën pësoi një lëndim të lehtë në nyjën e këmbës së tij të djathtë.

Ai do të mungojë në takimin që bavarezët do ta zhvillojnë në fundjavë kundër Mainzit, megjithatë pritet të grumbullohet me Përfaqësuesen e Zvicrës për ndeshjen miqësore të javës së ardhshme kundër Greqisë. /Portalb

Lajme të ngjashme

Shiko edhe
Close
Back to top button