Rrëfimi i një të sëmure nga Kovid-19: Kam simptoma të lehta, por jam si një bombë kohore për të dashurit e mi

Jam pozitiv në Kovid-19 dhe aktualisht jam në izolim shtëpiak. Kini kujdes se si silleni, sepse edhe unë mendoja që ishte diçka larg meje, por ja që nuk ishte aspak ashtu. Kështu e fillon storjen e saj S.B., nga Shkupi, e cila është pozitive në koronavirus. Kërkoi të mos botonim emrin dhe mbiemrin e saj për arsye objektive. Bëhet fjalë për një vajzë gazmore dhe pozitive, e cila ka treguar për “Meta” për atë që është duke e përjetuar, duke theksuar se ajo as që i kishte shkuar mendja që kjo mund t’i ndodhte asaj, njofton Portalb.mk.

Sidoqoftë, gjërat kishin filluat të ndryshojnë kur e kishte humbur ndjenjën e nuhatjes dhe shijes, pak kohë më parë. Është infektuar gjatë udhëtimit për në punë. Dikush nga kolegët kishte qenë gjithashtu pozitiv me këtë virus.

“As që dyshoja se diçka nuk ishte në rregull. Gjëja e fundit që do të shkonte ndër mend ishte se pikërisht unë mund të kem koronavirus. Para se të fillonim me punë, rreth një muaj më parë, të gjithë u testuam dhe ishim negativë. Por disa ditë më parë, kolegu së pari u ndje i plogësht derisa ishim në punë”.

Ajo shton se të gjithë kolegët, për të cilët më vonë u konstatua se ishin pozitivë, kishin të njëjtat simptoma, që janë kryesisht të buta, pa temperaturë, plogështi e butë dhe ndjenjë e çrregulluar për aromë dhe shije.

“Kur kuptova nuk isha i frikësuar, disi e dija që ja, kemi qenë në kontakt dhe prisja, ndërsa i kisha edhe simptomat. “Por, kur prindërit e mi e kuptuan, ata nuk u ndjenë njëlloj”, thotë ajo.

Shtoi se edhe para virusit kishte pas sistem të ndjeshëm të frymëmarrjes. Vitin e kaluar, kishte bërë analizë të mushkërive me rëntgen, ndërsa këtë dimër ajo kishte pas probleme me fytin. Pikërisht për këtë arsye pse ajo ishte frikësuar për shëndetin e saj me shfaqjen e rastit të parë të koronavirusit në vendin tonë.

“Po komunikoj me mjeken time amë. Nuk pi terapi sepse vlerësohet që nuk ka nevojë për të. Tërë kohën marr 1000 mg vitaminë C dhe vitaminë B12, por këto i kam marrë edhe më parë. Rekomandimet janë që të ha shumë perime dhe fruta dhe të pi lëngje, kjo është ajo që unë e bëj”, thotë vajza nga Shkupi e cila është pozitive në koronavirus.

Vetë-izolimi, pavarësisht sa e vështirë, thotë ajo, i ka anët pozitive.

“Unë jam duke qëndruar në dhomën time, midis katër mureve. E përdori vetëm tualetin. Tërë kohën kam alkool mjekësor dhe peceta të lagura, rregullisht e dezinfektoj tualetin. Nuk i preki dorezat e dyerve, ato i hapi me bërrylat e mi. Ushqimin ma sjellin deri te dera, ndërsa me telefon komunikojmë për gjithçka që kam nevojë. Në shtëpi e kam edhe gjyshen, e cila është paciente kronike, me goditje në tru dhe zemër të dobët, prandaj jam shumë e kujdesshme edhe për shkak të saj. Ajo është në dhomën e saj, në anën tjetër të shtëpisë. Nuk ka dalje askund, unë komunikoj me telefon dhe përmes internetit me të afërmit dhe miqtë e mi”, tha pacientja, e cila dëshiroi të mbetet anonime.

Para shpërthimit të virusit koronavirus, ajo ka vizituar kurs të gjuhën spanjolle, kështu që kohën në izolim e përdor për të përmirësuar aftësitë e saj gjuhësore.

“Shikoj Netflix, ushtroj, lexoj. Me shoqet e mia komunikoj përmes Messenger-it dhe Viber-it. Më mungon të shoqëroj, por jam edhe person që dëshiron të jetë vetëm, kështu që kjo nuk më vjen edhe shumë e vështirë. Ky izolim do të më bëjë mirë me gjërat që kam lënë pas dore. Do të jetë një rifillim i mirë”, shton ajo duke qeshur.

Në fillim, vetë mendimi se do të mbyllet në dhomën e saj për një kohë më të gjatë i ka shkaktuar panik. Por ai gjen mënyra për të përmbushur kohën e saj.

Ajo u bën thirrje njerëzve të jenë të kujdesshëm për atë se si sillen dhe të jenë të disiplinuar, pasi virusi mund të jetë fatal për shumë njerëz.

“Besoni që secili mund të sëmuret, në kuptimin e plotë të fjalës secili. Është virus, askush nuk është i kursyer. Fatmirësisht kam simptoma të lehta, por jam praktikisht një bombë kohore për të dashurit e mi dhe mjedisin. “Nuk mund ta dini se kush po bart virusin”, thotë vajza nga Shkupi. Ajo shton se me simptomat që i ka pas, as që do t’i shkonte ndër mend të testohej.

“Por unë besoj se ka shumë njerëz, si unë, si dhe të tillë të cilët mund të mbjellin pa vetëdije virusin. Prandaj mbani maska, kujdesuni dhe dëgjoni rekomandimet e atyre që e dinë punën e tyre. Ne jemi popull i tillë, i themi vetes tonë “hajde, se s’kam gjë” ose “e kam nga moti” ose “do të kalojë”. Por, në fund, ajo që keni mund të rezultojë se është e rrezikshme për ju ose dikë përreth jush, dhe kjo është arsyeja për të cilën duhet të jemi shumë të përgjegjshëm”, këshillon S.B.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button