fbpx

Presidenti i Brazilit në lidhje me vdekjet nga COVID-19: Vdekja është fati i gjithë botës

Presidenti i Brazilit, Jair Bolsonaro, në lidhje me vdekjet nga koronavirusi i ri (COVID-19), tha se “Vdekja është fati i gjithë botës”, transmeton Anadolu Agency (AA).

Bolsonaro iu drejtuar përkrahësve të tij të grumbulluar pranë pallatit Alvorada.

Pasi një nga mbështetësit e tij kërkoi nga ai që të dërgoj mesazh për të afërmit e viktimave të COVID-19. “Jam i pikëlluar për të gjithë që kanë vdekur, por vdekja është fati i gjithë botës” u shpreh ai.

Fjalët e presidentit brazilian shkaktuan kritika.

Ai është në qendër të kritikave pasi nënvlerëson pandeminë e koronavirusit dhe nuk ka marrë masat e nevojshme kundër virusit.

Në Brazil deri më tani kanë vdekur 34.021 persona nga COVID-19.

Shteti i Amerikës Latine, është epiqendra e pandemisë në kontinent, ndërsa është vendi me më së shumti raste pas SHBA.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button