fbpx

RMV, 180 raste të reja me Covid-19, dy pacientë kanë ndërruar jetë, 11 të tjerë janë shëruar

Ministria e Shëndetësisë e Republikës së Maqedonisë së Veriut sot informoi se në 24 orët e fundit janë regjistruar 180 raste të reja të të infektuarve me virusin korona, njofton Portalb.mk. Me këtë, numri i përgjithshëm i të infektuarve në RMV është 2790 persona ndërsa raste aktive janë 1009. Janë shëruar 11 persona ndërsa kanë ndërruar jetë 2 pacientë.

Sipas të dhënave të ministrisë, janë shëruar 11 persona, 6 nga Shkupi, 4 nga Velesi dhe 1 nga Prilepi.

Me këtë numri i të shëruarve është 1632 ndërsa i të vdekurve është 149.  

Të infektuarit e ri sipas qyteteve janë:
– Shkup – 109
– Kumanovë – 26
– Shtip – 15
– Tetovë – 12
– Gostivar – 8
–Gjevgjeli – 2
– Veles – 1
–Manastir – 1
–Ohër – 1
–Dibër – 1
–Vallandovë – 1
–Shën Nikollë – 1
–Negotinë – 1

Sipas qyteteve, numri i përgjithshëm i të infektuarve me virusin COVID-19 është si vijon:

 • Shkup – 1158, raste aktive janë 552
 • Kumanovë – 526, raste aktive janë 110
 • Tetovë – 257, raste aktive janë 100
 • Prilep  – 217, raste aktive janë 31
 • Shtip –142, raste aktive janë 104
 • Veles – 138, raste aktive janë 28
 • Strugë – 91, raste aktive janë 19
 • Dibër – 52, rast aktiv është 1
 • Koçan – 41, raste aktive janë 10
 • Gostivar – 41, raste aktive janë 20
 • Manastir – 29, raste aktive janë 3
 • Ohër – 25, raste aktive janë 8
 • Negotinë – 14, raste aktive janë 5
 • Gjevgjeli – 6, raste aktive janë 2
 • Kavadar – 6, rast aktiv është 1
 • Kriva Pallankë – 6, nuk ka raste aktive
 • Strumicë – 5, raste aktive janë 3
 • Probishtip – 5 , raste aktive janë 3
 • Radovish – 4, nuk ka raste aktive
 • Krushevë – 3, nuk ka raste aktive
 • Sveti Nikollë – 3, raste aktive janë 3
 • Kërçovë – 3, rast aktiv është 1
 • Kratovë – 3, rast aktiv është 1
 • Pehçevë – 3, nuk ka raste aktive
 • Vallandovë – 3, raste aktive janë 2
 • Vinicë – 3, rast aktiv është 1
 • Makedonski Brod – 2, nuk ka raste aktive
 • Berovë – 2, rast aktiv është 1
 • Demir Hisar – 1, nuk ka raste aktive
 • Dellçevë – 1, nuk ka raste aktive

Në 24 orë e fundit janë bërë  testime 1272. Nëpërmjet: IShP-së – 604, QShP – Shkup 53, Avicena – 136, Biotek –  119 dhe Filipi i Dytë (Zhan Mitrev) – 155 , Sistina – 111 dhe ASham 91. Gjithsej, deri më tani në vend janë bërë 34386 testime.

Për informata më të detajuara për situatën me virusin korona, klikoni në këtë link: http://gdi.mk/corona/

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button