fbpx

RMV, 3 persona kanë ndërruar jetë nga virusi korona, 25 raste të reja

Ministria e Shëndetësisë informoi se sot në Maqedoninë e Veriut janë regjistruar 25 raste të reja, 3 pacientë kanë ndërruar jetë, ndërkaq 8 te tjerë janë shëruar. Numri i përgjithshëm i të diagnostikuarve ka arritur në 1.817, numri i të shëruarve 1.301, i të vdekurve 104, ndërkaq momentalisht kemi 412 raste aktive, njofton Portalb.mk.

Në Klinikën Infektive të Shkupit ka ndërruar jetë një paciente 60-vjeçare nga Kumanova e cila është pranuar në klinikë më 27 prill. Në Spitalin “9 Shtatori” ka ndërruar jetë një pacient nga Struga 59-vjeçar, i cili është pranuar më 16 maj dhe një pacient nga Shkupi 51-vjeçar që është pranuar më 4 maj.

Pacientët e shëruar në 24 orët e fundit:

 • Shkup – 7
 • Prilep – 1

Personat e infektuar në 24 orët e fundit:

 • Shkup – 16
 • Tetovë – 4
 • Strugë – 1
 • Veles – 2
 • Ohër – 2

Numri i përgjithshëm i pacientëve:

 • Shkup  – 628, aktive 152
 • Kumanovë – 416, aktive 31
 • Dibër – 51, aktive 0
 • Shtip – 36, aktive 2
 • Prilep –200, aktive 63
 • Tetovë – 147, aktive 79
 • Strugë – 70, aktive 4
 • Veles – 121, aktive 50
 • Manastir –27, aktive 8
 • Ohër – 21, aktive 6
 • Kavadar – 5, aktive 0
 • Gostivar –19, aktive 2
 • Gjevgjeli – 4, aktive 0
 • Strumicë – 2, aktive 0
 • Kriva Pallankë – 6, aktive 2
 • Radovish – 4, aktive 0
 • Krushevë – 3, aktive 0
 • Koçan – 31, aktive 4
 • Probishtip – 2, aktive 0
 • Kërçovë – 2, aktive 0
 • Negotinë -9, aktive 5
 • Demir Hisar – 1, aktive 0
 • Makedonski Brod – 2, aktive 0
 • Pehçevë – 3, aktive 1
 • Dellçevë – 1, aktive 0
 • Vallandovë – 1, aktive 1
 • Vinicë – 2, aktive 0
 • Kratovë – 2, aktive 1
 • Berovë – 1, aktive 1

Deri më tani në vend janë bërë 21.722 teste.

Për informata më të detajuara për situatën me virusin korona, klikoni në këtë link: http://gdi.mk/corona/

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button