fbpx

(Video) Messi shënon historinë, then rekordin e Müllerit

Lojtari që po shndërrohet në një legjendë historike në një moshë kaq të re, Lionel Messi, ka thyer një tjetër rekord të madh të futbollit.

Superargjentinasi javë më parë theu rekordin e legjendës braziliane, Pele, për më shumë gola të shënuar brenda një viti kalendarik, ndërsa të dielën mbrëma theu edhe rekordin e legjendës gjermane Gerd Müllerit .

Në ndeshjen ndaj Betisit, 25-vjeçari fillimisht e barazoi rekordin e Muellerit me 85-gola dhe pastaj shënoi golin e 86-të në vitin 2012 me klubin dhe përfaqësuesen, për ta thyer rekordin që po qëndron nga viti 1972, kur Mueller shënoi 85 gola me Bayern Munichun dhe Gjermaninë. /portalb/

Lajme të ngjashme

Back to top button