fbpx

Che Guevara: Të ndjesh çdo padrejtësi…

Mbajeni veten të aftë për të ndjerë thellë, cilëndo padrejtësi, bërë kundër cilitdo, në çdo pjesë të botës. Është cilësia më e bukur e revolucionarit.

Che Guevara

Ernesto (Che) Guevara ishte revolucionar, shkrimtar dhe guerilas marksist argjentinas dhe hero i komunistëve të Amerikës Latine, si dhe një figurë e njohur e shekullit të 20-të.

Nofkën “Che” e mori nga bashkëluftëtarët komunistë kubanë në Meksikë, sepse pëdorte shpesh, si çdo argjentinas, fjalën “Che”, diçka e ngjashme si thirrja “Hej” e shqipes.

Guevara mori pjesë në revolucionin komunist të Kubës në krahë të Fidel Kastros në vitin 1959 për rrëzimin e regjimit të diktatorit të atëhershëm Batista dhe vendosjen e diktaturës komuniste të Fidel Kastros./Portalb

Lajme të ngjashme

Shiko edhe
Close
Back to top button