fbpx

KOVID-19 në RMV, dy persona kanë ndërruar jetë, 17 raste të reja

Ministria e Shëndetësisë informon se gjatë 24 orëve të fundit në Maqedoninë e Veriut janë shënuar 2 viktima nga virusi korona dhe 17 raste të reja.  E këtë numri i të prekurve në vend ka arritur në 1.740, të shëruarve 1.251. ndërkaq të vdekurve 97. Gjithsej kemi 392 raste aktive, njofton Portalb.mk.

Dy viktimat janë një 89-vjeçar nga Shkupi i cili ka qenë i hospitalizuar më 4 maj në Klinikën Infektive, ndërkaq tjetri është 72-vjeçar, i cili ka ndërruar jetë më 13 maj në Spitalin “8 Shtatori” – Shkup, i cili ka qenë i hospitalizuar më 15 prill.

Në 24 orët e fundit janë shëruar gjithashtu edhe 16 pacientë:

 • Shkup – 7
 • Kumanovë – 6
 • Prilep – 2
 • Veles – 1

Në 24 orët e fundit janë bërë 460 testime, ndërkaq janë konfirmuar 17 raste të reja

 • Shkup – 3
 • Kumanovë – 2
 • Prilep – 3
 • Tetovë – 6
 • Veles – 2
 • Manastir – 1

Numri i përgjithshëm i rasteve në 24 orët e kaluara:

 • Shkip – 592, aktive 134
 • Kumanovë – 413, aktive 43
 • Dibër – 51, aktive 0
 • Shtip – 35, aktive 1
 • Prilep –193, aktive 63
 • Tetovë – 131, aktive 68
 • Strugë – 69, aktive 6
 • Veles – 113, aktive 49
 • Manastir – 26, aktive 7
 • Ohër – 17, aktive 2
 • Kavadar – 5, aktive 0
 • Gostivar – 19, aktive 3
 • Gjevgjeli – 4, aktive 0
 • Strumicë – 2, aktive 0
 • Kriva Pallankë – 6, aktive 2
 • Radovish – 4, aktive 0
 • Krushevë – 3, aktive 0
 • Koçan – 31, aktive 4
 • Probishtip – 2, aktive 0
 • Kërçovë – 2, aktive 0
 • Negotinë – 9, aktive 5
 • Demir Hisar – 1, aktive 0
 • Makedonski Brod – 2, aktive 0
 • Pehçevë – 3, aktive 1
 • Dellçevë – 1, aktive 0
 • Vallandovë – 1, aktive 1
 • Vinicë – 2, aktive 0
 • Kratovë – 2, aktive 2
 • Berovë – 1, aktive 1

Për informata më të detajuara për situatën me virusin korona, klikoni në këtë link: http://gdi.mk/corona/

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button