fbpx

Paraburgim për banorin nga Haraçina për armëmbajtje pa leje, kërkoi Prokuroria

Prokuroria themelore publike – Shkup solli Urdhër për zhvillimin e procedurave hetimore ndaj një qytetari nga Haraçina i dyshuar për veprën penale-armëmbajtje pa leje, transmeton Portalb.mk.

Ai akuzohet në bazë të nenin 396, paragrafi 2 në lidhje me paragrafin 1 nga Kodi Penal, për prodhim, tregtim, ndërmjetësim dhe armëmbajtje pa leje.

“I dyshuari 21 vjeçar, në shtëpinë e tij në Haraçinë, pa leje ka mbajtur armë dhe municion”, njoftojnë nga Prokuroria.

Te qytetari ishin gjetur armë si Glok 19- 9mm me 63 plumba dhe automatik Mpi-KM 7,62×39 me 29 plumba.

Armët ishin gjetur gjatë bastisjes së sotme në shtëpinë e tij.

Prokurori publik përgjegjës deri te gjykatësi ka propozuar paraburgimin e të dyshuarit.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button