fbpx

Cicero: Esenca e gjërave

“Ndonjëherë kush humb shikimin mëson të shikojë më mirë të vërtetën e gjërave”

Cicero (3 janar, 106 para erës sonë – më 7 dhjetor, 43 para erës sonë) ishte një filozof, burrë shteti, jurist, orator, teoricien politik, konsull romak. Ai vjen prej një familje të pasur, dhe është konsideruar gjerësisht si një prej oratorëve më të mëdhenj të Romës.

Lajme të ngjashme

Shiko edhe
Close
Back to top button