fbpx

KOVID-19 në RMV, 4 viktima dhe 23 raste të reja, 111 janë shëruar

Ministria e Shëndetësisë informoi se në 24 orët e fundit në RMV katër persona kanë ndërruar jetë nga virusi korona, ndërkaq 23 persona të ri janë infektuar. Me këtë nuri i përgjithshëm i të vdekurve në vend nga KOVID-19 është 77, i të infektuarve 1465, ndërkaq të shëruarve 738. Numri aktiv i rasteve në RMV është 650, njofton Portalb.mk.

Ministria e Shëndetësisë informoi se Instituti i Shëndetit Publik ka regjistruar 111 raste të pacientëve të shëruar.

Në Klinikën Infektive kanë ndërruar jetë një pacient nga Shkupi në moshë 62-vjeçare, ndërkaq në Spitalin “8-Shtatori” ka ndërruar jetë një paciente nga Gostivari në moshë 59-vjeçare.

Në raportin e sotëm të Institutit janë regjistruar edhe dy persona nga rrethi i Kumanovës, në moshë 72 dhe 79-vjeçare.

Në 24 orët e kaluara janë bërë 386 teste, dhe janë konfirmuar 23 raste të reja me KOVID-19, edhe atë 5 në Shkup, 5 në Kumanovë, 3 në Prilep, 6 në Tetovë, 2 në Veles dhe 2 në Negotinë.

Shpërndarja e fundit sipas qyteteve është si vijon:

 • Shkup- 498,
 • Kumanovë – 389,
 • Dibër – 51,
 • Shtip-34,
 • Prilep – 150,
 • Tetovë – 82,
 • Strugë – 66,
 • Veles – 71,
 • Manastir – 19,
 • Ohër – 15,
 • Kavadar – 5 ,
 • Gostivar – 17,
 • Gjevgjeli – 4,
 • Strumicë – 2,
 • Kriva Pallankë – 5,
 • Radovish – 4,
 • Krushevë – 3,
 • Koçan – 28,
 • Probishtip – 2,
 • Kërçovë – 2,
 • Negotinë – 9,
 • Demir Hisar – 1,
 • Makedonski Brod – 2,
 • Pehçevë – 2,
 • Vallandovë – 1,
 • Vinicë – 2,
 • Dellçevë – 1.

Për informata më të detajuara për situatën me virusin korona, klikoni në këtë link: http://gdi.mk/corona/

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button