fbpx

Aeroporti i ri i Berlinit do të hapet pas nëntë vjetësh vonesë

Pavarësisht mungesës së pasagjerëve për shkak të pandemisë me koronavirus, Aeroporti i ri i Berlinit më në fund ka marrë leje për funksionim nga 31 tetori, transmeton REL.

Aeroporti ndërkombëtar, Berlin-Brandenburg ishte planifikuar të hapej në mars të vitit 2011, mirëpo skandalet kanë shtyrë hapjen e tij për pothuajse një dekadë.

Autoritetet ndërtimore kanë dhënë dritën e gjelbër pas 14 vjetëve prej kur kanë nisur punimet.

Ky aeroport do të zëvendësojë aeroportet e vjetra të kryeqytetit gjerman, Tegel dhe Schönefeld.

Berlin-Brandenburg, i njohur edhe ai Aeroporti Willy Brandt, sipas emrit të ish-kancelarit të Gjermanisë Perëndimore dikur, nuk ishte planifikuar që të bëhej gati për verë.

Ndërtimet e këtij aeroporti patën nisur më 2006, mirëpo përgjatë punës, autoritetet janë përballur me një varg problemesh, pasi një kompani për planifkim të ndërtimit ka bankrotuar si dhe ka pasur një varg problemesh tjera, pa harruar edhe ato me dyer të zjarrit dhe kosto publike.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button