fbpx

Spanjë, Kryeministri Sanchez: Në qershor fillon një ‘normalitet i ri’, hapja me 4 faza

Spanja ka njoftuar se hapja e vendit do të bëhet me 4 faza dhe se nga qershori iberikët do të kthehen në një ‘normalitet të ri’.

Kryeministri Pedro Sanchez tha se çdo rajoni do t’i lehtësoheshin kufizimet me një ritëm të ndryshëm, në varësi të ashpërsisë së virusit, transmeton TCH.

Katër ishuj spanjollë do të jenë të parët që do t’i lehtësohen masat duken nisur nga 4 maji, ndërsa në pjesën tjetër të Spanjës fillojnë lehtësimet pas një jave.

Deri më tani, koronavirusi ka vrarë pothuajse 24 mijë persona në Spanjë. Kujtojmë që Spanja është një nga vendet me masat më të rrepta, duke qëndruar në izolim total për 6 javë.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button