fbpx

Shqipëria shënoi 34 raste të reja me COVID-19

Në Shqipëri brenda 24-orëve të fundit janë shënuar 34 raste të reja të prekur me koronavirus, duke e çuar numrin e përgjithshëm të të prekurve në e të 712.

Me gjithë përpjekjet për të luftuar virusin, vendi me këtë shifër të re shënon numrin më të madh të të prekurve brenda një dite, njofton REL.

Genta Qirjako nga Instituti i Shëndetit Publik ka bërë të ditur se deri tani janë 403 persona të shëruar dhe ka shtuar se po vijon qëndrueshëm numri i të shëruarve në spital.

“Gjatë 24-orëve të fundit janë testuar 247 persona të dyshuar me COVID-19. Nga rezultatet e testimeve janë konfirmuar 34 raste pozitive me COVID-19. Edhe pse ka një numër të lartë të rasteve sot, pjesa më e madhe janë asimptomatikë, pra pa shenja të sëmundjes dhe kryesisht janë kontakte të rasteve pozitive të mëparshme”, tha Qirjako.

Deri në këto momente në Shqipëri janë testuar 7,015 raste të dyshuara. Gjatë 24-orëve të fundit, nënt[ pacientë të tjerë i janë shtuar listës së të shëruarve, duke e çuar totalin e të shëruarve nga COVID-19 në 403.

“Aktualisht në vendin tonë 282 janë persona aktivë me COVID-19 dhe siç shihet numri i të shëruarve është më i lartë. Kjo tendencë tashmë vazhdon të jetë e qëndrueshme”, tha Qirjako.

Ajo shtoi se në shërbimin infektiv aktualisht janë 32 të shtruar, katër pacientë janë në terapi intensive, nga të cilët një është i intubuar. Në spitalin COVID 2 “Shefqet Ndroqi”, janë tetë pacientë të shtruar, katër pacientë janë në terapi intensive nga të cilët dy janë të intubuar.

Pra, në dy spitalet që merren enkas me pacientët me COVID-19 aktualisht po marrin shërbim 40 pacientë.

Harta e të prekurve nga COVID-19 shtrihet në Mat dhe zgjerohet në Krujë, Tiranë, Kukës, Kurbin, Berat, Fier, dhe Lushnjë.

Zonja Qirjako nënvizoi se distancimi fizik dhe ruajtja e higjienës personale mbeten të vetmet armë që komuniteti ka në dorë për të frenuar përhapjen e infeksionit.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button