fbpx

Nagavci: Isa Mustafa është vënë në shërbim të Hashim Thaçit

Nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës Arbërie Nagavci ka akuzuar kryetarin e Lidhjes Demokratike të Kosovës Isa Mustafa se me qëndrimet e tij pro heqjes së taksës dhe reciprocitetit ndaj Serbisë, po e dëshmon veten se është vënë në shërbim presidentit të vendit Hashim Thaçi.

Në një status në Facebook, ajo ka shkruar se presidenti Thaçi përmes paralajmërimeve për formimin e qeverisë së re vetëm sa e dëshmon të vërtetën për rrëzimin e Qeverisë Kurti me mocionin e mosbesimit të iniciuar pikërisht nga ish-partneri qeverisë, Lidhja Demokratike e Kosovës.

Sipas saj, formimi i një qeverie pa Lëvizjen Vetëvendosje ka për qëllim heqjen e reciprocitetit dhe nënshkrimit të marrëveshjes me Serbinë.

Postimi i plotë:

Pas cicërimës së mbrëmshme të Presidentit Thaçi, sot menjëherë u lajmërua Kryetari i LDK-së duke dëshmuar se edhe një herë do të jenë në shërbim të Thaçit.

Presidenti Thaçi në mbrëmjen e dt.19 prill: “Tarifat dhe reciprociteti duhet të bien” ( të hiqen).

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa me dt.20 prill: “ Nëse LDK-ja do ta drejtonte një Qeveri, hapi i parë do të ishte heqja e reciprocitetit”.

Mozaiku po plotësohet, Thaçi vetëm se e rikonfirmoi të vërtetën e rrëzimit të Qeverisë Kurti nëpërmjet të shumicës së deputetëve të LDK-së. Qëllimi ishte dhe mbetet formimi i një qeverie antikushtetuese, për ta larguar vendin nga parimi i reciprocitetit me Serbinë,e për t’i hapur rrugë pastaj dhe nënshkrimit të marrëveshjes me Serbinë.

Ky është një skenar që e kemi parë tashmë.

Pikërisht 7 vite më parë, me 19 prill 2013, Hashim Thaçi nënshkroi një marrëveshje shumë të dëmshme për vendin. Me Marrëveshjen e parë të parimeve për normalizimin e marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë, Thaçi e Daçiq vendosën parimet dhe bazën e asaj që me vonë do të quhej “Zajednica” (marrëveshja Mustafa me Vuçiqin në vitin 2015).

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button