fbpx

A do të vazhdojë Gjendja e Jashtëzakonshme në Maqedoninë e Veriut, do të vendos Këshilli i Sigurisë i thirrur nga Pendarovski

Stevo Pendarovski, Presidenti i Maqedonisë së Veriut ka vendosur që nesër në ora 12:00 të mbledh Këshillin e Sigurisë, transmeton Portalb.mk.

Në këtë Seancë, Qeveria e RMV-së do të dorëzon raportin e miratuar në Seancën 41-të të saj, ku propozohet vazhdimi i gjendjes së jashtëzakonshme, duke argumentuar se masat e marra kanë qenë të suksesshme.

Në Seancën e Këshillit pritet të marrë pjesë edhe Bujar Osmani, zv.kryeministri për Çështje Evropian dhe Ministri i shëndetësisë, Venko Filipçe.

Ndryshe, Pendarovski ka sqaruar dje, se të enjten është dita e fundit e gjendjes së jashtëzakonshme. Ai paralajmëroi se do të ftojë këshillin e sigurisë për të diskutuar në lidhje me masat e deritanishme dhe ato që pasojnë. Sipas tij, gjendja e jashtëzakonshme duhet të shpallet edhe për 30 ditë tjera.

LEXO: Pendarovski: Gjendja e jashtëzakonshme duhet të rishpallet edhe për 30 ditë (VIDEO)

Tags

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close