fbpx

Mot i keq në jug të SHBA-së, gjashtë viktima në Misisipi

Të paktën gjashtë persona kanë humbur jetën në motin e keq në jug të Misisipit ku janë dëmtuar të paktën 300 shtëpi dhe një ndërtesë në veri të Luzianës, njofton MIA, transmeton Portalb.mk.

Një person ka humbur jetën në qarkun Uolthol, dy në Lorens, ndërsa tre në qarkun Xheferson Dejvis. Të gjitha tre qarqet ndodhen në rreth një orë vizitje në jug të Xheksonit, në afërsi të Luzianës.

Shërbimi Meteorologjik Kombëtar bëri të ditur se era e fortë ka kaluar dhe nëpër pjesët e tjera të Misisipit, ku ka pasur edhe tornado lokale.

Guvernatori i Misisipit, Tejt Rivers, shpalli gjendje të jashtëzakonshme në shtet sepse është goditur edhe nga disa tornado, lajmëruan mediat amerikane.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button