fbpx

Pse dushi i nxehtë shkakton puçrra në fytyrë, flasin dermatologët

Ekspertët thonë se uji i nxehtë rrit mikrocirkulimin e lëkurës dhe aktivizon gjëndrat tona dhjamore, duke çuar në pore të hapura dhe prodhim të tepërt të sebumit, shkruan revista Class

Por a mund të ketë diçka me të vërtetë të thjeshtë se të ulësh temperaturën tënde të dushit që ka kaq shumë ndikim në lëkurën tënde? Ne pyetëm Linda Blahr, drejtuese e shkencës dhe arsimit për SkinCeuticals.

Së bashku me një mori faktorësh të tjerë, përfshirë hormonet, dietën dhe stresin, dushet e nxehta mund të çojnë në njolla, por kjo nuk është arsyeja e vetme pse duhet të ulni temperaturën e ujit të dushit, shpjegon Linda.

“Nëse lëkura është e ndjeshme kjo mund të çojë në dehidrim dhe acarim gjithashtu. Dermatologët rekomandojnë një temperaturë dushi normale. Është thelbësore të vëzhgoni nëse lëkura bëhet e kuqe, kjo mund të jetë një shenjë se temperatura është ende shumë e lartë.

Si dhe për të fikur nxehtësinë, Linda rekomandon përdorimin e SkinCeuticals Blemish + Age Cleanser një herë në ditë. Jo vetëm që do të largojë sebumin e tepërt, por kombinimi i butë i acideve Alpha-hidroksi dhe beta-hidroksi do të ndihmojë në heqjen e qelizave të vdekura të lëkurës.

Tags

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close