fbpx

Rusia: Turqia nuk njoftoi për lëvizjet e karvanit para se të goditej nga trupat e Damaskut

Incidenti i goditjes së trupave turke në Siri për të cilin thotë se u vranë gjashtë ushtarë, mund të jetë shkarkuar nga dështimi i palës turke për paralajmërim të lëvizjeve të karvanit në saj në zonën e Idlib, tha sot ushtria ruse.

“Njësitë e ushtrisë turke po kryenin lëvizje zonën e shtensionimit natën mes 2 dhe 3 shkurtit, pa informuar palën ruse dhe u gjendën nën zjarrin e trupave qeveritare siriane, të cilat po godisnin terroristët në perëndim të Saraqib,” tha qendra ushtarake ruse për paqen në Siri, transmeton TCH.

Deklarata shtonte se ishin vendosur linjat e komunikimit mes forcave ruse dhe komandës turke në Siri. në kundërshtim me raportimet e medieve turke, avionët turkë nuk kishin hyrë në hapësirën ajrore siriane.

Fillimisht ministria turke e mbrojtjes tha se katër ushtarë ishin vrarë e nëntë ishin plagosur, ndërsa më vonë gjatë ditës shifra u rrit në gjashtë ushtarë të vdekur.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button