fbpx

Emiratet e Bashkuara Arabe konfirmuan rastin e parë të Koronavirusit

Emiratet e Bashkuara Arabe kanë konfirmuar rastin e parë të koronavirusit vdekjeprurës që për herë të parë u shfaq në Kinë, transmeton Anadolu Agency (AA).

Ministria e Shëndetësisë e Emirateve të Bashkuara Arabe njoftoi se rasti u konfirmua nga një individ nga një familje e ardhur nga qyteti kinez Wuhan, ndaj të cilët janë marrë masat e nevojshme mjekësore.

Koronavirusi ka shkaktuar vdekjen e të paktën 132 personave në Kinë dhe ka infektuar rreth 6 mijë.

Qytetet mbahen në karantinë, ndërkohë Kina po ndërton një spital me 1.000 shtretër për ata që kanë kontaktuar virusin.

Virusi po ashtu është përhapur në Japoni, Korenë e Jugut, Tajlandë, SHBA, Singapor, Francë, Vietnam dhe Kanada.

Udhëtarët nga Kina po kontrollohen në aeroportet në mbarë botën dhe shumë linja ajrore kanë pezulluar fluturimet drejt epiqendrës së virusit, qytetit Wuhan.

Tags

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close