fbpx

Pasojat nga tërmeti, u arrestuan ish-zyrtarët (EMRAT)

Zyrtarë, ish-zyrtare dhe ndërtues të pallateve të dëmtuara nga tërmeti i 26 Nëntorit, në Vorë, Kashar dhe Farkë janë ndaluar nga policia gjatë një aksioni policor, transmeton OraNews.

Hetimet e nisura nga Prokuroria e Tiranës në bashkëpunim me policinë e shtetit sollën arrestimin e mbi 25 personave, mes drejtues teknik, inxhiniere, deri tek kryetar komunash si Fatbardh Plaku, Besnik Fucia, Faik Fejzo.

Arrestimet janë bërë pasi janë evidentuar shkelje që klasifikohen si shpërdorim detyre.

Gazetari i Ora News, Elio Laze raporton se mes të ndaluarve janë edhe Luan Beta ish shef i Urbanistikës në bashkinë e Vorës, Besnik Fuçia ish kreu i komunes Kashar si dhe Fatbardh Plaku, ish-kreu i Komunës së Farkës.

Operacioni është kryer nga krimi ekonomik Tiranë dhe nga komisariatet 2 dhe 6 dhe policia e Vorës.

Në ndaluarit akuzohen për ndërhyrje për paligjshme në pallatet e dëmtuara, duke holluar bazamentet mbajtëse të tyre.

Emera e disa prej të ndaluarve

1-Fatbardh Plaku ish-kreu i Komunës Farkë

2-Besnik Fuçia, ish-kreu i Komunës Kashar

3-Luan Beta, ish-kreu i Urbanistikës, Vorë

4-Stela Maze, arkitekte

5-Anila Harxhi, arkitekte

6-Merita Kushi

7-Bukurije Halili

8-Ali Dyrmishi

9-Vjollca Hoxholli

10-Gerti Çalliku

11-Jani Ikonomi

12-Qirjako Gjergo

13-Naim Shehi

14-Ermir Çina

15-Adhurim Qehajaj

16-Gëzim Shkalla

17-Pëllumb Fortuzi

18-Xhevahir Doda

19-Reis Muça

20-Hekri Disha

21-Agim Eski

22-Faik Fejzo

Tags

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close