fbpx

Kupa mbarëkombëtare “Nënë Tereza”, si do të funksionojë

Atë që e ndan politika për shumë arsye, futbolli përpiqet ta bashkojë dhe diçka ka filluar të lëviz, transmeton TopChannel.

Bëhet fjalë për shqiptarët, ato të Shqipërisë dhe Kosovës të cilët nëpërmjet lojës më të bukur në botë, do të kenë mundësinë të garojnë së bashku për një trofe të vetëm, kupën që organizatorët vendosën ta quajnë Kupa Nënë Tereza… Në këtë kupë do të marrë pjesë Kategoria Superiore, Kategoria e Pare dhe Kategoria e Dyte e te dyja vendeve tona.

Aktualisht Kategoritë Superiore e Shqipërisë ka 10 ekipe dhe Kosovës 12 ekipe. Kategoria e Pare e Shqipërisë ka aktualisht 20 ekipe dhe kategoria e Pare e Kosovës ka 16 ekipe. Kategoria e Dyte e Shqipërisë ka aktualisht 26 ekipe ndërsa e Kosovës 16 ekipe.

Po si do të funksionojë kjo kupë, një shtrirje kaq e madhe gjeografike dhe sportive, që do të ketë si synim veç garës sportive edhe njohjen shqiptarëve nga të dyja anët e kufijve me qytetet, historinë dhe gjithçka që na bashkon më shumë se na ndan.

22 ekipet e Kategorisë Superiore të Shqipërisë dhe Kosovës do të kalojnë direkt ne fazën 1/32, pra ne fazën finale te aktivitetit, ndërsa rreth 80 ekipet e Kategorive te Para dhe te Dyta, te luajnë midis tyre me sistem vajtje ardhje, me short te lire duke nxjerr ne fund 10 ekipe te tjera qe do i bashkohen ekipeve te Kategorive Superiore. Vetëm Faza e parë eliminatore do të zhvillojë 140 ndeshje ndërkohë që deri në finalen e madhe do të luhen 201 ndeshje. Secila skuadër nga kategoria e parë de e dytë apo superiore, do të zhvillojnë takimet në stadiumet e tyre respektive, me qëllim njohjen e lojtarëve dhe tifozëve me trevat shqiptare. Sipas projekt idesë periudha e zhvillimit të fazës së parë janë parashikuar muajt mars-qershor 2020.

Vetëm data mbetet për t’u përcaktuar për fillimin e këtij aktiviteti mbar shqiptarë, i cili trofeun e madh me shumë mundësi do ta ngre pikërisht këtu, në “Air Albania Stadium”.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shiko edhe
Close
Back to top button