fbpx

Një tërmet i fuqishëm ka goditur ishujt Filipine

Një tërmet i fuqishëm ka goditur ishujt Filipine me epiqendër në Davao të dielën, duke shkaktuar shumë të lënduar dhe dëme të mëdha, njofton REL.

Tërmeti me magnitudë 6.8 kishte thellësi prej 28.2 kilometrave, deklaruan Monitoruesit Gjeologjik të SHBA-së.

Qendra për Paralajmërimet e Cunamit tha se nuk ka ndonjë rrezikshmëri për cunami pas tërmetit deri më tani.

Autoritetet deklaruan se nuk ka ende viktima dhe se lëndimet nuk konsiderohen të rënda. Ky rajon ishte prekur nga tërmete të fuqishme në tetor dhe nëntor të këtij viti duke

Ishujt Filipine gjenden në zonën aktive gjeologjike të Pacifikut që përballet me lëkundje të shpeshta.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button