fbpx

Avionët rusë dhe sirianë kanë vrarë së paku 15 civilë në Siri

Së paku 15 civilë u vranë të hënën, kur aeroplanët luftarakë rusë dhe sirianë goditën disa zona në provincën Idlib të Sirisë, bëri të ditur një grup monitorues, shkruan REL, transmeton Portalb.mk.

Vëzhguesi Sirian i të Drejtave të Njeriut, me seli në Londër, tha se 13 njerëz janë vrarë nga sulmet në një treg në qytezën Maret al-Nouman të Idlibit – provincë që kufizohet me Turqinë dhe kontrollohet në masë të madhe nga forcat opozitare.

Vëzhguesi tha se edhe dy civilë të tjerë janë vrarë – njëri në Sarakeb dhe tjetri në al-Saraman.

Udhëheqësi i Vëzhguesit, Rami Abdel Rahman, tha se avionët rusë kanë goditur edhe zona të tjera në jug të Idlibit.

Rusia i ka ofruar mbështetje të madhe qeverisë së presidentit sirian, Bashar al-Assad, gjatë luftës civile në këtë vend, e cila ka nisur qysh në vitin 2011.

Sipas Vëzhguesit, rreth 4,775 njerëz janë vrarë – në mesin e tyre 1,224 civilë – prejse forcat e Qeverisë siriane kanë nisur një ofensivë masive në muajin prill, kundër rebelëve në provincat Hama dhe Idlib.

Tags

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close