fbpx

Bill Gates: Inteligjenca artificiale duhet të jetë e arritshme për të gjithë

Ndërsa tensionet mes Kinës dhe SHBA nuk po zbehen, thashethemet për një garë armësh midis dy vendeve në fushën e inteligjencës artificiale gjithnjë e më shumë po dëgjohen, dhe bashkëthemeluesi i Microsoft-it, Bill Gates kohët e fundit tha se ai nuk mund ta kuptojë sesi do të funksiononte ndarja ose kufizimi i hulumtimeve shkencore.

“Ju nuk mund të mbani mesazhe që do t’i ndani ndaj të tjerëve që thonë se nuk duhet t’i jepni diçka dikujt sepse gjyshja e tij është kineze. Nuk do të funksionojë”, tha ai në Forumin e Ekonomisë së Re të Bloomberg në Pekin, transmeton Te Sheshi.

SHBA ka përfituar prej kohësh nga ndarja e hapur e gjetjeve të kërkimit shkencor, i cili vazhdon të jetë një pasuri e madhe, veçanërisht në fushën e inteligjencës artificiale.

Gates është plotësisht i bindur se nuk ka asnjë alternative për një qasje të tillë.

“Kushdo që ka një sistem të hapur do të jetë në një avantazh të madh. Ju mund të injoroni plotësisht këdo që përpiqet të mbyllë sistemet e tij”, tha ai.

Gates vizitoi Qendrën Kërkimore të Microsoft në Pekin, e cila merret me inteligjencën artificiale.

Ai theksoi se ndarja e rezultateve të hulumtimit shkencor ishte një nga arsyet që punonjësit e qendrës erdhën për të punuar për Microsoft dhe shtoi se ata do të kishin shkuar për të punuar diku tjetër nëse nuk do të ishte për këtë qasje.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button