Kongo, të paktën 27 të vdekur nga rrëzimi i një avioni

Të paktën 27 persona kanë humbur jetën pas rrëzimit të një avioni të vogël, mbi një lagje të populluar në qytetin Goma, në Republikën Demokratike të Kongos.

Avioni, që operohej nga kompania lokale Busy Bee, u përplas vetëm pak kohë pasi ishte nisur nga qyteti Beni, thanë autoritetet, transmeton REL.

Kompania tha se avioni i tipit Dornier 228-200 kishte 16 pasagjerë në bord dhe dy anëtarë të ekuipazhit.

Në mesin e viktimave janë edhe personat që kanë qenë në tokë, në momentin e rrëzimit të avionit.

Ende nuk dihen shkaqet që kanë shkaktuar këtë aksident.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button