Sidnej në tym për shkak të zjarreve përreth

Njerëzit në Sidnej të Australisë u zgjuan të martën të mbuluar nga tymi, si pasojë e zjarreve që kanë përfshirë rajonin përreth.

Erërat e forta gjatë natës sollën tymin e zjarreve në Sidnej, duke e çuar cilësinë e ajrit, herë pas here, përtej niveleve të rrezikshme.

Në mediat sociale, vendasit përshkruan qiell të mjegullt dhe erë të keqe të tymit në shtëpitë e tyre, transmeton REL.

Rreth pesë milionë njerëz jetojnë në Sidnej – kryeqytetin e rajonit Nju Sauth Uells, që është përfshirë nga zjarret tash e sa javë.

Gjashtë njerëz kanë vdekur nga zjarret qysh në tetor.

Ekipet e zjarrfikësve vazhdojnë të luftojnë me mbi 100 të tilla në Nju Sauth Uells dhe në Kuinsllend.

Banorët e Sidnejt u paralajmëruan për rrezik të madh nga zjarri të martën, pasi temperaturat u rritën në 37 gradë Celsius në perëndim të qytetit.

Zyrtarët shëndetësorë i këshilluan njerëzit të qëndrojnë brenda dhe të shmangin aktivitetin fizik.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button