fbpx

Shekerinska zhvilloi takim me Methju Palmerin

Radmilla Shekerinska, Ministrja e mbrojtjes në Maqedoninë e Veriut është takuar me të dërguarin e posaçëm të SHBA-ve për Ballkanin, Methju Palmer, transmeton Portalb.mk.

“Ratifikimi në Senatin e SHBA-së dhe vizita e sekretarit shtetëror amerikan Pompeo janë dëshmi e fortë për partneritetin strategjik dhe mbështetjen e SHBA-së, për Maqedoninë e Veriut”, tha ministrja Shekerinska.

Ata theksuan se të dy vendet do të ritin bashkëpunimin akoma më shumë pas anëtarësimit të plotë të RMV-së në NATO.

Shekerinska theksoi se RMV nuk do të dorëzohet nga procesi eurointegrues.

“Mosmiratimi i vendimit nga Këshilli i Evropës për fillimin e negociatave nuk e ndryshon mendimin tonë për të punuar në realizimin e qëllimeve tona strategjike – anëtarësimi në BE dhe NATO”, deklaroi Shekerinska.

Palmer pas vizitave në Shkup me Nikolla Dimitrovin, Radmilla Shekerinskën dhe Stevo Pendarovskin, do të vazhdon vizitat në Prishtinë, Beograd dhe Athinë.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button