fbpx

Kjo është lista zyrtare e këngëtarëve në Festivalin e RTSH-së

Festivali i fundvitit është tashmë një traditë në axhendën e aktiviteteve kulturore dhe artistike që organizohen në vend. Përveç emrave të mëdhenj të muzikës dhe zërave të rinj që ngjiten në skenë për të parën herë, ky kompeticion është i rëndësishëm edhe për një tjetër fakt: i siguron biletën për në “Eurovizion” fituesit të vendit të parë, në një skenë të jashtëzakonshme ku performojnë artistë nga e gjithë Europa.

Edicioni i 58-të i festivalit të RTSH-së këtë vit vjen me plot risi, jo vetëm nga ana organizative, por edhe plot elementë të rinj që i shtohen magjisë dhe spektaklit që do të dhurojë festivali më jetëgjatë në historinë e aktiviteteve të mëdha muzikore që organizohen në Shqipëri. Për herë të parë prezantimi i këtij festivali i është besuar Alketa Vejsiut, ndërsa ana regjisoriale të mirënjohurës Vera Grabocka.

Vetëm sot, pak minuta më parë është zbuluar edhe top lista me 20 emrat e artistëve të konfirmuar që do të ngjiten në skenën e festivalit të RTSH-së! Këngëtarët janë përzgjedhur nga juria e përbërë nga tre anëtarë: maestro Zhani Ciko, këngëtarja Soni Malaj dhe Dorian Çene, shef i katedrës së kompozicionit në Akademinë e Arteve të Bukura.

Lista zyrtare është kjo:

1.Olta Boka

2.Bojken Lako

3.Kamela Islamaj

4.Genc Tukiçi dhe e bija Nadia Tukiçi

5.Gena

6.Uendi Mancaku

7.Devis Xherahu

8.Robert Berisha

9.Era Rusi

10.Sara Bajraktari

11.Kastro Zizo

12.Tiri Gjoci

13.Kanita

14.Aldo Bardhi

15.Eli Fara dhe Stresi

16.Valon Shehu

17.Arilena Ara

18.Renis Gjoka

19.Elvana Gjata

20.Albërije Hadërgjonaj

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button