fbpx

“New York Times” ka shkruar për rastin e Astrit Deharit

Sot është publikuar raporti i Institutit Zviceran të Mjekësisë Ligjore, në lidhje me vdekjen e Astrit Deharit.

Për rastin ka shkruar gazeta e famshme “New York Times”.

“Prokurorët në Kosovë thonë se do të rifillojnë hetimin për vdekjen e një aktivisti politik, i cili vdiq disa muaj pasi u arrestuan për dyshimet e përfshirjes së tij në një sulm me granata në Parlament “, shkruan NYT përcjellë Klan Kosova.

Gazeta përmend rezultatin e raportit e Institutit Zviceran, që sipas kësaj thuhet se ka qenë vrasje dhe jo vetëvrasje.

Më tutje New York Times shkruan se ai u gjet i vdekur në nëntor të vitit 2016, derisa ishte në paraburgim.

Arrestimi i Astrit Deharit dhe pesë anëtarëve të atëhershëm të Lëvizjes Vetëvendosje u arrestuan për sulmin e 4 gushtit 2016 i cili shkaktoi vetëm dëme materiale por pa viktima, shkruan NYT.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button