fbpx

U festua në Rusi ditëlindja e 100 e kallashnikovit (FOTO)

Dhjetëra kadetë dhe të rinj në ushtrinë ruse, janë afeksionuar jo pak me atë që ndoshta është arma e zjarrit më e famshme në botë ndërkohë që vendi i tyre përgatitet të shënojë 100 vjetorin e lindjes së Mikhail Kallashnikovit, prodhuesit të armës legjendare, transmeton TopChannel.

Në një muze të Moskës, vizitorët mund të shohin nga afër kallashnikovët dhe të pozojnë për selfie në ekspozitën që i dedikohet armës së famshme automatike.

Këtë muaj, Rusia do të nderojë krijuesin e AK-47 me një numër eventesh, mes të cilave ekspozita në muze dhe një film biografik.

Kallashnikovi, që u nda nga jeta në 2013 në moshën 94 vjeç, konsiderohet në rusi si një hero kombëtar dhe simbol i të shkuarës krenare të vendit. AK-47 e tij, u bë armë e zgjedhur si nga guerrilasit ashtu edhe nga qeveritë në mbarë botën.

Kallashnikovi është nderuar me çdo çmim të mundshëm në bashkimin sovjetik dhe Kremlini në 2009 i dha atij edhe nderimin më të lartë, Hero i Rusisë.

I lindur në një fshat siberian më 10 nëntor 1919, kallashnikovi kishte një fëmijëri tragjike, me të atin që u shpall kulak në 1930.

I plagosur në një betejë me nazistët, në 1941, kallashnikovi mori leje dhe në këtë kohë ai ideoi një nga versionet e para të pushkës së tij. Në 1945 një prototip hyri në një garë dhe projekti u rekomandua të përdorej në ushtrinë sovjetike. Menjëherë arma u bë e vlerësuar për thjeshtësinë dhe besueshmërinë e saj.

AK 47 do të thotë Automatiku i Kallashnikovit dhe viti i versionit final, 1947. Më shumë se 100 milionë kallashnikovë janë shitur në të gjithë botën dhe rreth 50 ushtri përdorin AK 47, përfshirë atë në Irak dhe Somali.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button