fbpx

Miliarderi rumun tregon çfarë fshihet pas jahtit më të madh në botë

Miliarderi norvegjez, Kjell Inge Rokke, ndërtoi jahtin më të madh në botë. Ai tha se ky jaht nuk është krijuar për pushime luksi, apo si dhuratë marramendëse. Rokke tregoi se pas saj fshihet ideja e guximshme për të luftuar pushtimin e plastikës në sipërfaqet ujore, njofton Opinion.al.

REV Ocean është 183 metra e gjatë, e pajisur me teknologjinë e fundit, dhe mund të mirëpresë 90 persona brenda saj.

Mjeti gjigant do të jetë pajisur me sonar, laboratorë specifike, një nëndetëse, dhe përtej 35 personave të ekuipazhit do të mirëpresë 55 shkencëtarë nga e gjithë bota.

Jahti, i ndërtuar në kantierin rumun të Tulceas nga një firmë italiane, pritet të fillojë aktivitetit e tij vitin e ardhshëm.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button